logo

İstoç 21 Ada No: 57 - 59
Mahmutbey / İSTANBUL

0212 659 91 48 pbx

bilgi@tukid.org

PAPERWORLD MIDDLE EAST’DE TÜRK KIRTASİYECİLERİNİN RÜZGÂRI ESTİ!

PAPERWORLD MIDDLE EAST’DE TÜRK KIRTASİYECİLERİNİN RÜZGÂRI ESTİ!

TÜKİD
PAPERWORLD MIDDLE EAST’DE TÜRK KIRTASİYECİLERİNİN RÜZGÂRI ESTİ!

PAPERWORLD MIDDLE EAST’DE TÜRK KIRTASİYECİLERİNİN RÜZGÂRI ESTİ!

Dünyanın önemli kırtasiye fuarlarından Paperworld Middle East’e Türk kırtasiye firmaları damga vuruyor. 15 Kasım'da Dubai’de başlayan fuar, kırtasiye sektörünün  önde gelen üretici ve tedarikçilerini bir araya getirdi. Fuarda 33’ü TÜKİD üyesi 42 firma yeni ürünleriyle yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı oldu... Türk kırtasiye sektörünün trendlerin belirlenmesinde yön gösterici olduğunu belirten TÜKİD Başkanı Vecdet F. Şendil, “Özellikle dosya dosyalama grupları, okul öncesi boyama ile etkinlik malzemeleri, kâğıt grubu ürünleri, kurşun kalem, silgi ve hobi ürünlerimiz dünya pazarının gözdelerinden” dedi.

Türk kırtasiye firmaları dünyanın önemli kırtasiye fuarlarından biri Paperworld Middle East’de büyük bir ilgi ile karşılandı. Dubai’de gerçekleştirilen ve 17 Kasım’a kadar devam edecek fuara en yeni ürünleri ile çıkarma yapan firmaların stantları ziyaretçi akınına uğradı. Ürünleri tek tek inceleyen ziyaretçiler, Türk ürünleri hakkında bilgi aldı. Türkiye’nin bu yıl 33’ü Tüm Kırtasiyeciler Derneği (TÜKİD) üyesi olmak üzere toplam 42 firma ile yerini aldığını belirten TÜKİD Başkanı Vecdet F. Şendil, “Türkiye Dubai’ye âdeta çıkarma yaptı. Fuar’ın en iddialı ülkelerinden biri olarak sahnedeki yerimizi aldık. Türk kırtasiye sektörünün yeni teknolojilere yaptığı yatırımlar, kaliteli ve özgün tasarımlara verdiği önem sayesinde tüm dünyanın vazgeçilmezi haline geldiğini söyleyebiliriz.” dedi.  

Trendleri Türkiye belirliyor

Özellikle son yıllarda yurt dışı fuarlarda Türk firmalarının stantlarının hiç boş kalmadığını, Türk firmalarının özgün ve kullanışlı modern tasarımlarının trendlerin belirlenmesinde yön gösterici olduğunu söyleyen TÜKİD Başkanı Vecdet F. Şendil, “Özellikle ülkemizde üretilen dosyalama grupları,  okul öncesi boyama ile etkinlik malzemeleri, kâğıt grubu ürünleri, kurşun kalem, silgi ve hobi ürünleri kalite ve tasarımlarıyla dünya pazarının gözdelerinden. Türk firmaları kırtasiye sektöründeki ana ürünlerin neredeyse tamamının imalatını yaparak dünya pazarına avantajlı fiyatlarla sunuyor. Türkiye Çin’e alternatif oluşturuyor. Türkiye’de kırtasiye imalatının her geçen gün önemli miktarda arttığını da görüyoruz. Ürün gamımız gittikçe genişliyor. İmalat arttıkça ihracatımız daha da büyüyor. Türk ürünlerinin hem itibarı hem kalite değeri hem de hizmet değeri artıyor. Türkiye ihracata çok hâkim. Firmalarımız hem üretim hem hizmet hem de zamanında teslimat konusunda kendini her geçen gün geliştiriyor” dedi.

Fuar, Milli İştirak Organizasyonuyla parladı

Paperworld Middle East’te bu yıl ilk defa, İstanbul Ticaret Odası güvencesiyle  organize edilen Milli İştirak Organizasyonu da gerçekleştirildi. Türkiye’den 35 firmanın dahil olduğu Milli İştirak Organizasyonu, fuar katılımcıları ve yabancı ziyaretçilerden şu ana kadar tam not aldı. Bu organizasyonun Türk üretici firmalara duyurulması ve tanıtılması konusunda Tüm Kırtasiyeciler Derneği ile İstanbul Ticaret Odası yetkilileri yoğun bir iletişim süreci yürüttü. İstanbul Ticaret Odası 1960’lı yıllardan itibaren firmaların uluslararası fuarlara katılımlarını organize eden ve yılda yaklaşık 40 fuarın organizasyonunu üstelenen dünyanın en büyük odaları arasında bulunuyor. İstanbul Ticaret Odası tarafından Paperworld Middle East’te düzenlenen organizasyonda, Türkiye milli standında katılımcılara; stant inşaatı, ürünlerin nakliye, gümrük ve sigorta işlemleri, Türkiye milli iştirak kataloğunda firma bilgilerinin yer alması, fuarın web sitesinde katılımcı firma bilgilerinin bulunması, fuar esnasında iletişim ve ikram hizmetleri dahil olmak üzere paket hizmet sunuluyor. Ayrıca İstanbul Ticaret Odası’nın Türk Lirası üzerinden belirlediği ödeme planı ile katılımcılar avantajlı katılım şartlarına sahip oluyor.

Dubai Başkonsolosu ve Ticaret Ataşesi Fuarı Ziyaret Etti

Türkiye Cumhuriyeti Dubai Başkonsolosu İlker Kılıç ve Türkiye Cumhuriyeti Dubai Ticaret Ataşesi Ali Avcı fuar katılımcısı firmaları ziyaret etti. Fuar ile ilgili Türk katılımcılarının görüşlerini alan İlker Kılıç, katılımcıların Dubai'de ihtiyaç duyabilecekleri her konuyla ilgili kendilerinden destek isteyebilecekleri notunu paylaştı. Kılıç, TÜKİD standına da bir ziyaret gerçekleştirdi. İhracat çalışmalarıyla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Teknolojik gelişmeler ilgiyi artırıyor

Sektörde kullanılan teknolojik araçların çeşitlenmesinin kırtasiye ihtiyaçlarına olan ilginin her zaman zirvede kalmasını sağladığını aktaran Şendil,  “Teknolojiyi yakından takip ederek ihtiyaca göre ürünler üretebilmek dinamik bir sektörün olmazsa olmazıdır. Türk kırtasiye sektörü yeni teknolojilere yaptığı yatırımlar, kaliteli ve özgün tasarımlara verdiği önem sayesinde Dünya pazarının vazgeçilmezi hâline geldi” diye konuştu.     

“Potansiyelimizi her platformda gösterebilmek önemli”

Dubai’de kırtasiye sektörün­deki en son ürünlerin ve trendlerin sergilendiğini, önemli bir ürün yelpazesinin sunulduğunu belirten TÜKİD Başkanı Vecdet Şendil, “Hedefimiz Türk kırtasiye sektörünü en iyi şekilde temsil etmek ve ülkemizin potansiyelini tüm platformlarda gösterebilmek” dedi.

Frekans Dergisi Editörü Ebulfez Demirdaş


: 20.12.2022