logo

İstoç 21 Ada No: 57 - 59
Mahmutbey / İSTANBUL

0212 659 91 48 pbx

bilgi@tukid.org

Başkanın Mesajı

Başkanın Mesajı

TÜKİD

SEKTÖRÜMÜZÜN
GÜÇLÜ SESİ:
İSTANBUL KIRTASİYE OFİS FUARI

Kıymetli meslektaşlarım;

Uluslararası düzlemde sayılı fuarlardan biri olarak kabul edilen, sektörümüzün en önemli etkinliği ve buluşma noktası Uluslararası İstanbul Kırtasiye Ofis Fuarı ile ilgili hazırlıklarımıza aralıksız ve yoğun bir mesaiyle devam ediyoruz. Fuarımız bu sene 22-26 Şubat 2023 tarihlerinde kapılarını 28. kez açacak.

Uluslararası İstanbul Kırtasiye Ofis Fuarı, Türkiye'den ve yurt dışından çok sayıda sektör profesyonelinin bir araya geldiği önemli bir buluşma yeri. Son yıllarda özellikle yabancı alıcıların katılımının artmasıyla birlikte sektörümüze yeni bir soluk ve güç kazandıran fuarımıza, yakın ülkelerden, Asya ve Avrupa’dan yoğun bir talep oluştu. TÜKİD Yönetim Kurulu olarak bizler, idari kadromuz ve TÜYAP proje ekibi, katılımcılarımızın uluslararası pazarlarda da etkin olması ve söz sahibi satın alma yetkililerini fuarımızda ağırlamak için yurt dışında gerçekleşen sektörel fuarlara katılıyor, yurt dışı bağlantılarını geliştiriyor, pazarlama alanında nokta atışı çalışmalarla yoğun bir iletişim süreci yönetiyoruz.

Fuarımıza Anadolu’dan katılım sağlayacak kırtasiyecilerimizin konaklatılmasıyla ilgili desteğimiz 2023 yılında da devam edecek. İstanbul’da artan konaklama maliyetlerinin 2022 ile 2023 arasında neredeyse üç kat artması, bu noktada daha hassas bir çalışma yapmamızı gerektiriyor. Özellikle son 2-3 yıl içerisinde; Anadolu illerinden ziyaretçi olarak geleceklerini bildiren arkadaşlarımızın kayıt oluşturup gelmemeleri ya da belirtilen tarihler arasında kayıt oluşturmamaları, gün değişiklikleri, fuar konaklama desteği alıp günlerini fuar dışında geçirmeleri, kısıtlı kaynaklarımızın verimli kullanılmasını zorlaştırıyor. Bu konuda tüm firmalarımızın gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyorum. Rekabet şartlarının her geçen yıl daha da çetin hâle geldiği maliyetlerimizin en üst düzeye çıktığı böyle bir dönemde, katılımcı olan firmalarımızla fuarda en üst düzeyde verim alınması adına hep birlikte daha özenli davranacağımızı biliyorum. Bu noktadan hareketle; çok yüksek maliyetlerle yapılan bir fuar organizasyonunda, katılımcı firmalarımızın bu kadar fedakârlık ettiği, sektörün hem yurt dışına olan açılımını hem de yurt içindeki firmalarımıza sektörün bütün yeniliklerini birebir sundukları bir ortamda bilindiği üzere fuara katılan ya da katılmayan bazı firmaların aynı dönemde farklı organizasyonlar yaptığı gerçeğiyle de karşılaştık. Uzun ve yorucu bir çalışma döneminin eseri olan, bin bir emek sonucunda ortaya çıkan fuarımız ile aynı dönemde farklı organizasyonlar gerçekleştirilmesini doğru bulmadığımızı da tekraren ifade etmek istiyorum.

Dünyada ve ülkemizdeki ekonomik, sosyal, kültürel, siyasal vb. şartlar her sektörde olduğu gibi kırtasiye sektöründe de kimi zaman olumsuz gelişmeler yaşanmasına sebep oluyor. Bu noktada değerlendirecek olursak, son gelişmelerin ihracatçı firmalarımız için büyük bir fırsat doğurduğu ortada. Bununla birlikte pek çok kanalda yaşanan sıkıntılara rağmen üretici, ihracatçı firmalarımızın ihracat çalışmalarına ağırlık vermesini gururla ve memnuniyetle takip ediyoruz.

Bu yıl 15-17 Kasım 2022 tarihlerinde Dubai’de gerçekleştirilecek Paperworld Middle East Fuarı için yaptığımız iş birliği neticesinde İstanbul Ticaret Odası (İTO) bünyesinde Milli Katılım Organizasyonu gerçekleştirilecek ve 42 ihracatçı firmamızla Dubai’ye âdeta çıkarma yapacağız. Fuarın tüm üretici ve ihracatçılarımız için başarılı geçmesini diliyorum. Değerli arkadaşlarım; 2022 yılının son aylarını toparlayıp 2023 için hazırlıklar yaptığımız şu günlerde, son tüketicinin azalan satın alma algısını artıracak politika ve tedbirler geliştirmeli ve verimsiz faaliyetlerden, masraflardan kaçınmamız gerekiyor. Daha temkinli ve daha dikkatli davranılması gereken günlerden geçiyoruz. Her platformda belirtiğimiz gibi, sektörün tüm paydaşları olarak işimize yatırım yapmalı, dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmeli ve yol haritamızı buna göre belirlemeliyiz.

Tüm meslektaşlarımıza hayırlı ve bol bereketli işler diliyorum.

Saygılarımla…

Vecdet F. ŞENDİL