Kırtasiye Kurultayı

Her 2 yılda bir düzenlenen ve kırtasiye sektörüne şekil veren Kırtasiye Kurultayı 9. kez gerçekleştirildi. Tüm Türkiye’den 400’e yakın kırtasiyecinin bir araya geldiği kurultayda, sektörün bugünü ve yarını değerlendirildi.

Tüm Kırtasiyeciler Derneği (TÜKİD) tarafından 16 – 19 Kasım tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen 9’uncu Kırtasiye Kurultayı, Türkiye geneli 400’e yakın kırtasiyeciyi bir araya getirdi. Sektörde yaşanan sorunların çözümü ve geleceğin sağlıklı inşası için ‘Güçlü İletişim, Güçlü Sektör’ sloganı ile gerçekleştirilen kurultayda, 3 gün boyunca, panel, seminer ve komite toplantıları gerçekleştirildi. Kurultaya onur konuğu olarak katılan Prof. Dr. Özgür Demirtaş, kırtasiye sektörü temsilcilerinin, alanlarında fark yaratarak öne çıkabileceğini belirtti. TÜKİD Başkanı Vecdet F. Şendil ise kırtasiye sektöründeki değişim ve dönüşümü yönetebilmek için sektörün tüm iş kollarıyla (perakendeci, toptancı, imalatçı, ithalatçı) iletişimi artırmayı amaçladıklarını söyledi.

Kurultayın açılış konuşmasını TÜKİD Başkanı Vecdet F. Şendil yaptı. Dünyada yaşanan değişimin kırtasiye sektörünü de etkilediğini belirten Şendil, 2015 yılında gerçekleştirilen 8. Kırtasiye Kurultayından günümüze yapılan çalışmaları ve başlatılan projeleri aktardı. Devlet nezdinde yapılan çalışmaların önemine değinen Şendil, “Sektörün tek derneğiyiz. Ancak devletin resmi kayıtlarında yapmakta olduğumuz iş kolu sektör değil. Sektör olmadığımız için yılın belirli dönemlerinde diğer sektörlerin yapmış olduğu gibi geleceğimiz hakkında verilen kararlarda söz sahibi olamayız. Biz yönetim kurulu olarak, devletin bizimle ilgili kurumlarında kendimizi tanıtmaya gayret ettik. Son iki yılda ithalata getirilen vergilerle ilgili yetkili mercilerle bir araya geldik. İkili münasebetlerimizi bulunduğu noktadan biraz daha yukarıya taşıyabildik. Bu münasebetler sonucunda son iki yıldır, Kırtasiye Ofis Fuarımızda Gümrük ve Sanayi Bakanı Sayın Bülent Tüfenkci’yi ağırlıyoruz. İthalat rejimin değişmesiyle sağlıklı ürün denetimi konusu da gelişti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığıyla yaptığımız çalışmalar sonucunda güvenli ürün oranının %99’a taşıdık. Bu çalışmalarda sektörümüze destek olan; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Daire Başkanı Sayın Meral Karaaslan’a da ayrıca teşekkür ediyoruz. Yaptığımız çalışmaların sonucu olarak, Sayın Bakan basın açıklamalarında; “Tüketicilerimize kırtasiye alışverişlerini kırtasiyeciden yapmalarını öneriyoruz” ifadelerini kullandı. Yine geçtiğimiz yıl perakende noktalarında, bazı ürünlerin taksitlendirilmesinin durdurulmasına kara verilmişti. Yine kurumuş olduğumuz ikili ilişkiler sayesinde, BDDK ile görüşerek bu uygulamanın durdurulmasını sağladık.

Yakın zamanda yapmış olduğumuz bir diğer çalışma ise Gelir Dairesi Başkanlığı’na KDV oranları hakkında yapmış olduğumuz başvuru… Geçmiş dönemlerde yine derneğimizin girişimleri ile bir grup kırtasiye ürünün de KDV indirimi uygulanmıştı. Biz bu çalışmanın kapsamını genişletmek amacıyla Ankara Ticaret Odası kanalıyla bir çalışma başlattık, KDV oranlarının 1 ve 8’e indirilmesini talep ettik” dedi.

İl bazında üye sayılarını açıklayan Şendil, 81 ilde üyesi olmayan bir derneğin devlet nezdinde ne kadar söz sahibi olabileceğini sorgulayarak, her bir dernek üyesinin bu çalışmaya katkı sağlaması gerektiğini belirtti. Şendil,  “Biz göreve başladığımızda 267 üyemiz vardı. Geçtiğimiz iki yılda derneğimize 116 yeni üye kazandırdık. Mevcut olarak 351 üyemiz bulunuyor. Bir yerde temsil gücümüzün olmasını istiyorsak üye sayımızın artması gerekiyor” dedi.

KATKI DEĞİL YATIRIM YAPIN

Kırtasiye ürünlerinin satış kanallarının arttığına dikkat çeken Şendil; “Eskiden yalnızca perakende noktalarımızda satılan kırtasiye ürünleri, artık birden çok kanalda satılıyor. Bazı perakendecilerimiz kendini büyütüyor ve geliştiriyor; bazı perakendecilerimiz farklı satış noktalarının artmasından dolayı daralıyor. İmalatçılarımız ve toptancılarımız açısından da aynı şey geçerli. Bizim bu süreci iyi yönetebilmemiz için sektör içi iletişimi artırabilmemiz gerekiyor. Öncelikle kendi firmalarımızda bu değişimi ve yeniliği yakalamalı, sonrasında kendi aramızda birlik oluşturmalıyız” dedi.

Nisan 2016’dan bu yana yayın öncesi süreci dernek bünyesinde yapılan Frekans Dergisi hakkında da bilgi veren Şendil, “ Frekans Dergisi, sektörümüzün en önemli iletişim kanalı. Biz meslektaşlarımızdan dergiye katkı sağlamalarını istemiyoruz! Kendi firmalarının tanıtımı ve verimliliği için dergide yer alarak, geleceğe yatırım yapmalarını istiyoruz” dedi. 2017 Ağustos ayında başlanan Bölge Toplantılarına da değinen Şendil, yönetim kurulu üyeleri ile yapılan il ziyaretlerinin başarılı ve çok verimli geçtiğini belirtti. 4 ilde yaklaşık 250 kırtasiyecinin katılımıyla yapılan toplantıların ana başlıklarını aktaran Şendil, “Bu toplantılarda meslektaşlarımız özeleştiri yaptı. Sektörde sistemin oturmadığını, imalatçı ve ithalatçı firmaların sistem kuramadıklarını, perakendelerin kendini yenilemediğini anlatıldı. Her toplantının sonucunda ortak çıkan ya da bölgesel farklılık gösteren sorunlar oldu. Ama en önemli sonuç, kendimizi geliştirmemiz ve bir düzene girmemiz gerektiğiydi” dedi.

KBS, İstanbul Kırtasiye Ofis Fuarı ve sektör analizi konuları hakkında da bilgi aktaran Şendil, kurultayın sektör ve paydaşları için başarılı ve verimli geçmesi dilekleri ile konuşmasını tamamladı.

SEKTÖRÜN ORTAK DİLİ

2016 yılında yayına giren ve kırtasiye sektörünün bir bütün halinde dijital platformda yer almasına olanak sağlayan Kırtasiye Bilgi Sistemi’nin yeni sürümü TÜKİD Sayman Üyesi Aziz Filiz tarafından tanıtıldı. KBS’yi, yazılım bölümünden sorumlu Mavi Lego firmasından Adem Çakmak ile birlikte aktaran Aziz Filiz, V2.0 versiyonu, yenilenen sistemin teknik özelliklerini ve yeni modülleri tanıttı. KBS’nin ana amacının; sektörde ortak bir dil oluşturmak olduğunu belirten Filiz; “ Dünya başka bir noktaya gidiyor. Kurultayımızın ana temasında olduğu gibi temel konu “İletişim”! Kendi aramızda oluşan iletişimden ziyade, günümüzde cihazlar arasındaki iletişimi ve bunun verimliliğini konuşuyoruz. Bu nedenle ilk adım olarak bu iletişimin sağlanacağı doğru bir mecra oluşturmamız gerekiyordu. KBS bu arayışımızın sonucunda oluştu. Mevcut durumda, sistemde ürün arayabilir, güncel fiyatlarına ulaşabilir, KDV oranını, ürün özelliklerini inceleyebilirsiniz” dedi. Sistemin gelişmesi ve daha verimli kullanılması için sektörü oluşturan firmalarında katkı sağlaması gerektiğine dikkat çeken Filiz; “Özellikle tedarikçi ve perakendeci meslektaşlarımızın sistemde yer alamsı gerekiyor. Tedarikçilerimizden; fiyatlandırma ve fiyat listeleri konularında titiz olmalarını irca ediyoruz. Sisteme ürün girişlerinizde; minimum sipariş miktarını, GTİP numaralarını ve KDV oranlarını belirtmeniz gerekiyor. Ve bir diğer önemli konu ürün görsellerinin olması. Sisteme eksiksiz girilen her ürün, zincirin diğer halkalarının kolay kullanımına ve verimli bir sonuca ulaşmamızı sağlayacaktır. Perakendeci meslektaşlarımızdan  ise sistemin gelişmesi için önerilerini paylaşmalarını bekliyoruz” dedi. Türkiye geneli 1.500’e yakın kırtasiyecinin kullandığı sistemde yeni özellikler ise şu şekilde sıralandı;

  • Kar oranı belirleyerek tüketiciye fiyat gösterme
  • Arama motoru özel teknolojisiyle Google mantığı ile arama yapabilme
  • Teklif hazırlama modülü
  • 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle Andorid işletim sisteminde uygulama olarak kullanılması