2015 – 2017 Faaliyet Raporu

Değerli Meslektaşlarım;

Başlarken söylediklerimiz, yapabildiklerimiz ve de yapamadıklarımız var. Göreve geldiğimiz ilk ay yine dergimiz kanalıyla sizlerle kanaatlerimizi paylaşmıştık. Kısaca iki yıl içinde bir değerlendirme yaptığımızda en önemli değişiklik üyelerimizin tercihleriyle değiştirdiğimiz fuar alanının yeri, tarihi ve değişen fuar firmamız oldu. Son iki yılda ülkemizde meydana gelen terör olayları ve de İstanbul’da ardı ardına gelen patlamalara rağmen 22/26 Şubatta yaptığımız sektörün en önemli faaliyeti olan fuarımız başarıyla gerçekleşti. Bu konuda iki yıldır fuar açılışımızı yapan başta, Gümrük Bakanımız Bülent Tüfenkci olmak üzere, yaptığımız görüşmeler sonucu yazdığı başkanlık yazısı ile Türkiye’deki bütün ticaret odalarının dikkatini fuarımıza çeken, Anadolu’dan fuarımıza gelen misafirlerimize ulaşım katkısı, desteği verilmesini sağlayan TOBB Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu’na teşekkürü borç biliyoruz.

Yine bu kapsamda fuar açılışımıza başkanımızla birlikte gelen ATO Başkanımız Gürsel Baran’a da ayrıca çok teşekkür ediyoruz. Fuarımızda bu yıl ilk defa Anadolu’dan misafirlerimizin iki gece misafir edilmesi uygulamasını başlattık. 2018 senesinde bu misafir sayımızı 1500 firmaya çıkarma planlamasını yapıyoruz. Yine bu sene Ticaret Odalarımız ile ilk defa koordineli olarak başlattığımız ulaşım katkısının, odalarımız tarafından verilmesi uygulamasını da geliştirerek sürdüreceğiz. Bu konuda bütün üyelerimizden, bu yıl yapılacak olan Ticaret Odaları seçimlerinde kendi komitelerinde seçimlere girmeyi ve Meclis üyelikleri seçimlerini kazanmayı kendilerine hedef olarak koymalarını istiyoruz.

Frekans Dergisi’nin 3.250 olan baskı sayısı 5.000 adete çıkarıldı. Dağıtımdaki eksiklikler giderildi. Şu an basılan dergimizin adrese ulaşma oranı %95. Her sayı 4.850 adet civarında doğru adrese ulaşıyor.

Kırtasiye Bilgi Sistemi devreye girdi. Şu an için 1.500 civarında perakendemiz bu sistemi kullanıyor. Ve bu sayı her geçen gün artıyor. Bu dönemde, yapılan kurultayımızda da bir yer değişikliği yaptık. Kurultay yerini Antalya’ya aldık. Üyelerimizi iki gece yerine üç gece misafir ettik. Ayrıca ilk defa ulaşım desteği verildi. Üyelerimizin uçak biletleri derneğimiz tarafından sağlandı. Ödüller verildi. Ve de bütün bu harcamalar sadece sponsorluklar ile karşılandı. Dernek kasasından para çıkmadı…

Bu dönemde üye ziyaretleri yaptık. Üyelerimizi tek tek yerlerinde ziyaret ettik. İzmir Ticaret Odası ve

Kırtasiye Odası ile ortak çalıştay yaptık. İzmir’deki üyelerimizi ziyaret ettik. Üyelerimizin problemlerine yönelik, Ekonomi Bakanlığı ve Gümrük Bakanlığı ile görüşmeler yaptık. Oluşturulan heyetlerde birlikte, ayrıca belli konulardaki toplantılara katıldık.

Ankara Ticaret Odası ile birlikte perakendelere getirilen taksit kısıtlamasının kaldırılması görüşmelerini yaptık ve Perakendelerin kredi kartına getirilen kısıtlaması kaldırıldı…

Yine Ankara Ticaret Odası ile birlikte şu an için sektörümüzdeki KDV yüksekliğinin düşürülmesine yönelik Gelir İdaresi Başkanlığı ile toplantılar yaptık. Bu çalışma halen devam ediyor. Derneğimizin yeni üye sayısının artırılma çalışmalarına hız verdik. Başlarken üye sayımız 267 idi. Bu iki yılda 65 yeni üye yaptık. Basında etkili bir yer alma çalışması yaptık. Mesajlarımız yer aldı.

Bütün üyelerimizin iletişim bilgileri güncellendi.

Değerli üyelerimiz;

Yapılacak olan kongremizde, geçirdiğimiz iki yıl içinde neler yapıp yapamadığımızı huzurunuza getirip hesabımızı vereceğiz. Bu kısa yazıda bir miktar ana başlıklar ile dokunduk. Siz üyelerimizin huzurunda yapılan bu muhasebenin sonunda, sizlerden iki yıl için daha yetki isteyeceğiz…

Genel kurulumuz bu yetkiyi bize değil de bir başka ekibe verirse onlara da her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu bildirmek istiyoruz… Önemli olan bir olmamız, beraber olmamız… Bu anlayış içerisinde sektörümüzün tek temsil noktası olan derneğimizin ortak akılla daha kurumsal, daha faydalı projeler üretip hayata koyan, devlet karşısında daha etkin bir yapıya getirmek…

 

Geçtiğimiz iki yıl içinde, devraldığımız bayrağı daha yükseklere çıkarmamızda inancını ve desteğini bizden esirgemeyen tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz.

 

TÜKİD YÖNETİM KURULU
Temmuz 2017