Başkanın Mesajı
“BU OLUMSUZ SÜRECİ HEP BİRLİKTE ATLATACAĞIZ”

Sevgili meslektaşlarım;

Baharı, Çin’in Wuhan şehrinde görülen ve kısa zamanda hızla yayılıp tüm dünyayı etkisi altına alarak küresel bir salgın hâline gelen koronavirüs ile karşıladık. Çok ciddi can kayıplarına yol açan Kovid-19 hastalığıyla mücadele kapsamında tüm dünyada olağanüstü önlemler alınıyor; sosyal ve ekonomik birtakım düzenlemelerle birlikte ulaşım, iletişim ve günlük aktivitelere de geçici kısıtlamalar getiriliyor.

Salgının ülke sınırlarımız içinde yayılmasını engelleyerek daha fazla can kaybı yaşanmasının önüne geçmek için Kovid-19 tehdidine karşı tüm kurumlarımız var gücüyle çalışıyor; büyük bir, özveri ve sebat örneği gösteriyor. Bize düşen görev ise uyarıları dikkate alarak bilinçli ve duyarlı davranıp bu sürecin sağlıklı bir şekilde atlatılmasına yardımcı olmak.

Salgınının ekonomiye ve kırtasiye sektörüne olumsuz etkilerini en alt seviyeye çekebilmek, sektörün bu süreçten en az zararla çıkabilmesini sağlamak için bu süreçte biz de Tüm Kırtasiyeciler Derneği olarak çeşitli girişimlerde bulunduk. Bu olağanüstü dönem, 12 Mart 2020 tarihinde okulların kapatılması gibi sektörümüzü çok yakından ilgilendiren birtakım önlemlerin alınmasıyla başladı. Kırtasiyecilerin bu süreçte satış/tahsilat noktalarında karşılaşacakları olumsuzlukları, ödemelerde yaşayacakları zorlukları önleyebilmek adına yoğun bir iletişim süreci başlattık. T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile İstanbul Ticaret Odası 6. Meslek Komitesi-Kâğıt ve Kırtasiye Komitesi Başkanlığı’na dilekçeler göndererek, bu olumsuz süreci atlatabilmek için önerilerimizi paylaştık. Geçmişte olduğu gibi bugün de kırtasiyeci meslektaşlarımızın yanında olacağız, sektörümüzle ilgili atılması gereken adımları kararlılıkla atacağız.

Sektörümüzün en önemli etkinliği ve buluşma noktası olan Uluslararası İstanbul Kırtasiye Ofis Fuarı 2020’yi geride bıraktık. Rekabet şartlarının her geçen yıl daha da çetin hâle geldiği bu dönemde, fuarımızdan istediğimiz sonuçları almak, beklentileri karşılayabilmek, sektörümüze can suyu olabilmek adına canla başla çalıştık. 19-23 Şubat 2020 tarihlerinde İstanbul’da, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen fuarımızda yeni bir rekora daha imza attık. Katılımcılarımızı beş salonda yerli ve yabancı ziyaretçilerimizle buluşturarak stant alanlarının tamamını doldurmayı başardık. 15 bin 836 metrekare ile tüm zamanların rekorunu kırdık. Geçtiğimiz yıllarda yerli ve yabancı ziyaretçilerimize üç geceye kadar sağladığımız konaklama desteğini bu yıl da başarılı bir şekilde gerçekleştirerek yurt içi ve yurt dışından 12 bine yakın profesyonel ziyaretçiyi ağırladık.

 

Anadolu’nun dört bir yanından misafir ettiğimiz meslektaşlarımız ile fuar katılımcı firmalarımızın memnuniyetlerini her fırsatta dile getirmeleri, doğru ve yoğun çalışmalarımızın önemli birer nişanesi olmuştur.

TÜKİD olarak her fuarda ve organizasyonda sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmeye özen gösteriyoruz. Bu yılki projemiz kapsamında fuar alanındaki VIP otoparkın gelirini, eğitime ulaşmakta sorun yaşayan engelli öğrencilerimize akülü tekerlekli sandalyelerin alınabilmesi için tahsis ettik. Türk Anneler Derneği ile yaptığımız iş birliği sonucunda elde ettiğimiz gelirle öğrenci kardeşlerimize akülü tekerlekli sandalyelerini teslim ettik.

Ayrıca “7 Bölge 7 Okul Bütün Çocuklar Bizim’ projemiz kapsamında ise çocuklarımızın eğitimine destek olmak için yedi bölgedeki yedi okulun kırtasiye ihtiyaçlarını gönüllü kırtasiyeci meslektaşlarımızla sağladık. Yedi okulun hedeflendiği bu dayanışma kampanyası, sektörünün vefakâr yaklaşımıyla neredeyse yedi bölge 50 okul projesine dönüştü; gurur duyuyoruz. 

Fuarımızda bizi yalnız bırakmayan kalem sevdalısı çok değerli bakanımız Nabi Avcı’ya, Anadolu’nun dört bir yanındaki kırtasiyeci meslektaşlarımızın fuarlara ulaşımı noktasında geçtiğimiz yıllarda verdikleri desteği bu sene de devam ettiren TOBB’nin değerli başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’na, sektörümüze desteklerini esirgemeyen, yurt içi ve yurt dışı fuarlarında iyi bir iş birliği içerisinde bulunduğumuz İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagic’e, uzun yıllardır iyi ilişkiler içinde olduğumuz, sektörün gelişmesi ve tüketicilerin bilinçlendirilmesi noktasında önemli çalışmalara imza attığımız Ticaret Bakanlığı’nın değerli temsilcisi Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdür Yardımcısı sayın Mikail Kılıç’a, sektör mensuplarına, fuarımızda metrekare rekorunun kırılmasına vesile olan tüm meslektaşlarımıza ve fuar katılımcısı firmalarımıza TÜKİD Yönetim Kurulu adına teşekkür ediyorum.

Kartlar Yeniden Karıştırılacak…

2020’nin Mart ayından bu yana ülkemizde ve dünyada  öngörülmeyen pek çok değişime tanıklık ettik, etmeye de devam ediyoruz. Hepimiz dünyada, ülkemizde yaşanan sarsıcı olayların etkisinden olabildiğince korunmaya, değişimi anlamaya ve bu değişime uyum sağlamaya çalışıyoruz.  Yıl sonuna kadar sektörel ekonominin yansımaları bize çok farklı bir tablo çizebilir. Salgınının yayılma hızının engellenmesi, sorunun kontrol altına alınabilmesi için tüm dünyada karantinalar ve birtakım kısıtlamalar uygulanıyor. Bu süreci iyi gözlemleyip geleceği buna göre şekillendirmemiz gerekiyor. Okulların kapalı olması, home office çalışma prensibi, sokağa çıkma kısıtlaması gibi kritik noktalar tüketici alışkanlıklarını da ciddi anlamda değiştirecek şüphesiz. Ayrıca ekonominin daralmasıyla birlikte tüketicilerin alım gücünün azalacağı da bir gerçek. Bu tabloya baktığımızda kartların yeniden karıştırılacağı gün gibi ortada… 2021 yılında kartların tekrar karıştırılacağını söylemek de bu tabloda mümkün…  Bütün zorlukları aşabilmek için planlarımızı tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor. Hedeflerimiz ve planlamalarımız noktasında dikkat etmemiz, dirayetle uygulamamız gereken pek çok konu olacak.  Yıl sonuna kadarki süreçte  ve 2021 yılında da daha temkinli ve  dikkatli davranmamız gerektiğine inanıyorum.