KIRTASİYECİLER 27-28 HAZİRAN TARİHLERİNDEKİ KISITLAMALARDAN MUAF TUTULDU

By 0
398
KIRTASİYECİLER 27-28 HAZİRAN TARİHLERİNDEKİ KISITLAMALARDAN MUAF TUTULDU

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı YKS’nin yapılacağı tarihlerde Kovid-19 salgını önlemleri kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde “sınırlı sokağa çıkma kısıtlaması” getirilmişti. Kısıtlama süresince açık olacak işletmeler kapsamına kırtasiyelerin alınmasıyla ilgili çalışmalar yapan TÜKİD’ in girişimleri sonuç buldu ve kırtasiyeciler bu kısıtlamadan muaf tutuldu. 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın yapılacağı 27-28 Haziran tarihlerinde, Kovid-19 salgını önlemleri kapsamında sınırlı sokağa çıkma kısıtlaması getirilmişti. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre genelgede, salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alındığı hatırlatılmıştı.

Kırtasiyeciler Sahada Olacak

İlgili genelgenin yayınlandığı ilk anda harekete geçen TÜKİD, İçişleri Bakanlığıyla yoğun bir yazışma ve telefon trafiği başlattı. Hazırlanan dilekçe ivedilikle ilgili kurumlarla paylaşıldı. Tüm Kırtasiyeciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Helvacıoğlu imzasıyla paylaşılan dilekçede; “Sınavlara girecek adaylar bu yıl önceki yıllardan farklı olarak pandemi tedbirleri kapsamında kendi malzemelerini (kalem, silgi, kalemtıraş) temin etmekle yükümlüdürler. Adayların öncelikli ihtiyaçları kapsamında ulaşmaları gereken kırtasiye ihtiyaçları doğabileceği için kırtasiyecilerin de açık olacak iş yeri, işletme ve kurumlar kapsamında değerlendirilmesi hususunda gereğini arz ederiz“ ifadelerine yer verildi.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünden “YKS Tedbirleri İstisnası” konu başlığıyla valiliklerle ve diğer ilgili kurumlarla paylaşılan genelgede; “Görülen lüzum üzerine, İl/ilçe Hıfzısıhha Kurulları’nda karar alınmak suretiyle, YKS sınavının yapılacağı  okulların/sınav merkezlerinin etrafındaki kırtasiyelerin ve çalışanlarının belirtilen kısıtlamadan muaf tutulması hususunda gereğini rica ederiz” notu paylaşıldı.

 

54321
(0 votes. Average 0 of 5)